FORMULA 1

Column Left

Πέμπτη 23 Οκτωβρίου 2008

GP ΚΙΝΑΣ ΜΕ ΚΑΘΑΡΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΑΜΙΛΤΟΝ...

Το Κινεζικό Grand Prix του 2008 ήταν ένας αγώνας πολύ διαφορετικός από τον περσινό για τον Lewis Hamilton. Ο Βρετανός οδηγός της McLaren Mercedes πήρε στη Σαγκάη μια μεγάλη νίκη και «ακούμπησε» το κύπελλο του πρωταθλητή, καθώς αύξησε τη διαφορά του από τον Felipe Massa στους 7 βαθμούς, έναν αγώνα πριν από το τέλος. Ο Massa έκανε το καλύτερο που μπορούσε και πήρε τη 2η θέση, με τη βοήθεια του Kimi Raikkonen, o οποίος τερμάτισε τελικά 3ος. Ακολούθησαν οι Fernando Alonso, Nick Heidfeld, Robert Kubica, Timo Glock και Nelson Piquet. Με την έναρξη του αγώνα ο Lewis Hamilton κατάφερε με καλή εκκίνηση να κρατήσει την πρώτη θέση ενώ οι Raikkonen και Massa βρέθηκαν στις επόμενες δύο θέσεις. Ο Heikki Kovalainen στην πρώτη στροφή επιτέθηκε από την εξωτερική και τελικά βρέθηκε στην τέταρτη θέση, μπροστά από τον Fernando Alonso, θέση πάντως που έχασε πριν τον τρίτο γύρο του αγώνα από τον επίμονο Ισπανό. Τα δράματα δεν έλειψαν φυσικά στην πρώτη στροφή του Κινεζικού GP. Ο Bourdais είχε επαφή με τον Jarno Trulli με αποτέλεσμα το ρύγχος της Toyota να θρυμματιστεί, αναγκάζοντας τον Ιταλό να επιστρέψει στα pit στο δεύτερο γύρο και να εγκαταλείψει τον αγώνα.