FORMULA 1

Column Left

Δευτέρα 1 Μαΐου 2017

Τεράστια νίκη του Bottas με Mercedes στην Ρωσία

Πολύ ωραίο Grand Prix στο Σότσι της Ρωσίας, με τον Μπότας να παίρνει την καρό σημαία. Ο εκπληκτικός Βάλτερι Μπότας πήρε την πρώτη νίκη της καριέρας του στην Mercedes, κερδίζοντας με τρομερό τρόπο στη Ρωσία. Δεύτερος ο Σεμπάστιαν Φέτελ και τρίτος ο Κίμι Ραϊκόνεν της Ferrari, ενώ τέταρτος τερμάτισε ο Λιούις Χάμιλτον. Πάντως ο Φέτελ είναι αυτός που βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας μπροστά από τον Λιούις Χάμιλτον. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής συνέχισε τη μέτρια εικόνα που είχε στις κατατακτήριες και συμβιβάστηκε με την τέταρτη θέση, ενώ πέμπτος ήταν ο Μαξ Φερστάπεν με Red Bull, ενώ ο ομόσταβλός του, Ντάνιελ Ρικιάρντο, εγκατέλειψε στον πέμπτο γύρο λόγω προβλήματος στα φρένα.
Μεγάλος άτυχος του αγώνα ήταν ο Φερνάντο Αλόνσο, που τέθηκε νοκ άουτ από τον γύρο σχηματισμού, ενώ τον αγώνα δεν ολοκλήρωσαν ούτε οι Γκροζάν και Πάλμερ. Ο επόμενος αγώνας θα γίνει στις 14 Μαΐου στη Βαρκελώνη. Η κατάταξη στο Σότσι της Ρωσίας Βαθμολογία πιλότων 1 Φέτελ 86 2 Χάμιλτον 73 3 Μπότας 63 4 Ραϊκόνεν 49 5 Φερστάπεν 35 6 Ρικιάρντο 22 6 Πέρες 22 8 Μάσα 18 9 Σάινθ 11 10 Οκόν 9 11 Χούλκενμπεργκ 6 12 Γκροζάν 4 12 Μάγκνουσεν 4 14 Κβίατ 2 Βαθμολογία κατασκευαστών 1 Mercedes 136 2 Ferrari 135 3 Red Bull 57 4 Force India 31 5 Williams 18 6 Toro Rosso 13 7 Haas 8 8 Renault 6 9 Sauber 0 9 McLaren 0