FORMULA 1

Column Left

Τετάρτη 16 Ιανουαρίου 2013

ΕΞΕΛΙΞΗ ΣΤΑ ΚΑΡΤ ΑΛΑ ΒΡΑΖΙΛΙΑ..

O πιο διάσημος αγώνας καρτ στη Βραζιλία, το Granja 500, πραγματοποιήθηκε το περασμένο Σαββατοκύριακο , στην πίστα του Beto Carrero, στην πόλη Penha κοντά στην ακτή της Santa Catarina 650 γύρους και σχεδόν 12 ώρες περιελάμβανε ο συναρπαστικός αυτός αγώνας που κάθε χρόνο προσελκύει μεγάλα ονόματα του μηχανοκίνητου σπορ ανά τον κόσμο όπως οι Rubens Barrichello, ο Tony Kanaan, Lucas Di Grassi, Jaime Alguersuari. Μετά από 650 γύρους, η ομάδα Spirit Sport team, που ιδρύθηκε από τους Alexandre Ruiz, Ernani Kuhn και John Pretto, κέρδισε το μαραθώνιο. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός, με διαφορετικές καιρικές συνθήκες.

Η βροχή και τα pit stop έκριναν τους νικητές. Η ομάδα Itaipava / Caras, με επικεφαλής τον Rubens Barrichello (οκτώ φορές νικητής του αγώνα), είχε προβλήματα κατά τη διάρκεια του αγώνα και δεν έφτασε στο βάθρο. Ο αγώνας ξεκίνησε με στεγνό οδόστρωμα, στη δέκατη ώρα του αγώνα όμως και ενώ είχε πέσει η νύχτα η βροχή έκανε την εμφάνιση της κρίνοντας ουσιαστικά τους νικητές. Ο Alexandre Ruiz, εκ’ των νικητών και δύο φορές πρωταθλητής Βραζιλίας δήλωσε. "Αποφασίσαμε να μην σταματήσουμε να αλλάξουν ελαστικά όταν η βροχή ήρθε. Πήραμε το ρίσκο και στο τέλος όλα πήγαν καλά. Ήταν δύσκολο στην οδήγηση, αλλά ξέραμε ότι θα μπορούσε να κερδίσουμε με αυτή τη στρατηγική όπως και έγινε".