FORMULA 1

Column Left

Κυριακή 29 Αυγούστου 2010

O Hamilton νικητης στο ωραιο Βελγιο...

Ο Βρετανός Λιούις Χάμιλτον με Μακ Λάρεν κέρδισε το γκραν πρι του Βελγίου στην πίστα Σπα στη Formula-1 και πέρασε πρώτος στη βαθμολογία των οδηγών. Δεύτερος τερμάτισε ο Αυστραλός Μαρκ Γουέμπερ με Red Bull και τρίτος κατετάγη ο Ρόμπερτ Κούμπιτσα με Ρενό. Ο επτά φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Μίχαελ Σουμάχερ κατέλαβε την 7η θέση.
Ο Χάμιλτον πέτυχε την 3η φετινή του νίκη μετά τα γκραν πρι της Τουρκίας και του Καναδά, πέρασε πρώτος στη βαθμολογία και αναμένεται να δώσει μεγάλη μάχη με τον Μαρκ Γουέμπερ για τον τίτλο στους έξι αγώνες που απομένουν μέχρι το τέλος της σεζόν.
Ο Βρετανός πιλότος που εκκίνησε από τη δεύτερη θέση κατάφερε να πάρει την πρωτοπορία από τον Γουέμπερ, ο οποίος ενώ είχε την πολ ποζίσιον έπεσε στην 6η θέση και στη συνέχεια οδήγησε εκπληκτικά καταφέρνοντας να τερματίσει δεύτερος και να παραμείνει στην κούρσα για την κατάκτηση του παγκόσμιου πρωταθλήματος.
Στην εκκίνηση πίσω από την Μακ Λάρεν του Χάμιλτον πέρασε ο Κούμπιτσα με τη Ρενό και ακολούθησε ο Τζένσον Μπάτον με τη δεύτερη Μακ Λάρεν. Τρεις γύρους αργότερα οι δύο Μακ Λάρεν ήταν πρώτες, με τον Φέτελ τρίτο, τον Κούμπιτσα τέταρτο και τον Γουέμπερ πέμπτο. Ο αγώνας που κατά διαστήματα διεξήχθη υπό βροχή, συνετέλεσε ώστε οι πιλότοι να αναγκαστούν να αλλάξουν ελαστικά, ενώ δεν έλειψαν και τα μικροατυχήματα.
Στο 17ο γύρο ο Φέτελ έχασε τον έλεγχο της Red Bull, έπεσε πάνω στη Mac Laren του Μπάτον, με αποτέλεσμα ο Βρετανός να αναγκαστεί να εγκαταλείψει τον αγώνα. Οι Χάμιλτον, Κούμπιτσα, Γουέμπερ και Μάσα οδηγούσαν την κούρσα στον 26ο γύρο, με τον Βρετανό να κρατάει την πρώτη θέση και να αντέχει την επίθεση του πιλότου της Ρενό. Ο Φέτελ αναγκάστηκε να μπει στα πιτ δύο φορές, με αποτέλεσμα να υποχωρήσει στην 20ή θέση.
Ο Γουέμπερ στον 36ο γύρο εκμεταλλευόμενος λάθος του Κούμπιτσα πέρασε δεύτερος με τον Χάμιλτον να κρατάει την πρώτη θέση. Δύο γύρους αργότερα ο Αλόνσο με τη Φεράρι εγκατέλειψε λόγω εξόδου, ενώ ο «ομόσταυβλός» του Μάσα κρατούσε την 5η θέση.
Η βροχή στη συνέχεια έκανε ξανά την εμφάνισή της, οι πιλότοι στις πρώτες θέσεις δεν ρίσκαραν, με τον Χάμιλτον να αντικρίζει πρώτος την καρό σημαία και στο βάθρο να ανεβαίνουν ακόμα οι Γουέμπερ και Κούμπιτσα. Ο Μάσα με Φεράρι τερμάτισε 4ος, ο Σούτιλ με Φορς Ίντια ακολούθησε 5ος, ενώ την δεκάδα συμπλήρωσαν οι Μερτσέντες των Ροζμπεργκ και Σουμάχερ, η Ζάουμπερ του Κομπαγιάσι, η Ρενό του Πετρόφ και η STR του Αλγκουερσουαρί.