Column Left

Παρασκευή 17 Οκτωβρίου 2014

Formula 1: Νίκη Χάμιλτον στο «λειψό» γκραν πρι της Σουζούκα

REUTERS/Toru Hanai

Ο Λιούις Χάμιλτον παρέμεινε στην κορυφή της κατάταξης των οδηγών στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Φόρμουλα Ένα μετά και τη νέα νίκη του φέτος, αυτή τη φορά στο γκραν πρι της Ιαπωνίας, στη Σουζούκα, που πάντως δεν ολοκληρώθηκε λόγω της βροχόπτωσης.
Η κούρσα διακόπηκε για λόγους ασφαλείας στον 46ο από τους συνολικά 53 γύρους της, μετά την εγκατάλειψη τωνΆντριαν Σούτιλ (Ζάουμπερ) και Ζιλ Μπιανκί (Μαρούσια), κι ενώ στην αρχή του αγώνα είχε επίσης εγκαταλείψει οΦερνάντο Αλόνσο (Φεράρι).
Τελικώς τη νίκη πήρε ο οδηγός που προπορευόταν, δηλαδή ο Χάμιλτον, σύμφωνα με τους κανονισμούς της διεθνούς ομοσπονδίας (FIA). Ο Βρετανός οδηγός της Μερτσέντες πανηγύρισε την όγδοη νίκη στους 15 αγώνες της χρονιάς και παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.
Δεύτερος, με διαφορά 10 βαθμών, είναι ο Γερμανός συναθλητής του Νίκο Ρόσμπεργκ, ο οποίος σήμερα τερμάτισε πίσω από τον Χάμιλτον, ενώ στην τρίτη θέση κατετάγη ο Γερμανός τετράκις παγκόσμιος πρωταθλητής της Ρεντ Μπουλ, Σεμπάστιαν Φέτελ.
Τι ιαπωνικό γκραν πρι ήταν από την αρχή του... περιπετειώδες λόγω της καταιγίδας. Στον τρίτο γύρο υψώθηκε κόκκινη σημαία και διακόπηκε, στο τέλος όμως δόθηκε έγκριση για επανέναρξή του μετά από αρκετή ώρα, επειδή κόπασε η βροχή.
Η FIA είχε ζητήσει από τους διοργανωτές να αλλάξουν την ώρα έναρξης του αγώνα για να διεξαχθεί νωρίτερα, επειδή ακριβώς γνώριζε για τον κίνδυνο της καταιγίδας, χωρίς αποτέλεσμα ωστόσο.