FORMULA 1

Column Left

Τρίτη 25 Νοεμβρίου 2014

Formula 1: Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Lewis Hamilton

Ο Lewis Hamilton αναδείχθηκε για δεύτερη φορά στην καριέρα του (μετά το2008παγκόσμιος πρωταθλητής της Formula 1, θριαμβεύοντας και στον τελευταίο αγώνα της σεζόν, που έγινε σήμερα στο Άμπου Ντάμπι.Ο Βρετανός οδηγός της Μερτσέντες κατέκτησε την ενδέκατη νίκη του στους19 φετινούς αγώνες και με τους 50 βαθμούς της πρώτης θέσης (αφού οι βαθμοί του σημερινού γκραν πρι διπλασιάζονταν) έφτασε τους 384, έναντι317 του Γερμανού “ομόσταυλού” του Nico Rosberg, ο οποίος τερμάτισε εκτός βαθμολογούμενης δεκάδας, καθώς αντιμετώπισε πρόβλημα με τονκινητήρα του.Τη δεύτερη θέση πήρε ο Βραζιλιάνος Felipe Massa, και την τρίτη ο ΦιλανδόςValteri Bottas, και οι 2 οδηγοί της ομάδας της Williams.
Το πρωτάθλημα κατασκευαστών είχε κριθεί αρκετούς αγώνες νωρίτερα, καθώς η Mercedes δεν άφησε φέτος περιθώριο για αμφισβήτηση της κυριαρχίας της.Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού που κατακτά το πρωτάθλημα της F1 οδηγός με μονοθέσιο της Mercedes.